מיקרו-גריד

מיקרו-גריד

המלחמה על שלומו של כדור הארץ תופסת לא מעט כותרות בעיתונים ותכנית האקטואליה השונות, אך נדמה שעדיין אנחנו רחוקים ממצב משביע רצון. השימוש הגובר בחשמל ברחבי העולם, מגדיל את השימוש באנרגיות מזהמות שונות ומקשה מאוד על המלחמה על שמירת כדור הארץ. עם זאת, דווקא בתחום ייצור האנרגיה מתרחשות תהפוכות לא קטנות אשר מאפשרות שימוש באנרגיות ירוקות וידידותיות לסביבה והפתחה משמעותית בצורך בשימוש במזהמים שונים. אנרגיה ירוקה למי שעדיין לא יודע, היא כל דרך לייצר אנרגיה באמצעים טבעיים כמו קרני השמש או משב הרוח, אשר לא מזהמים את הסביבה כמו נפט או פחם. אחת הבעיות הגדלות במערכות הללו היא הזמנים המתים בהם אין את היכולת לייצר את החשמל. בניגוד לשימוש בנפט, גז או פחם אשר על עוד הם קיימים במלאי אפשר להמשיך ולייצר את החשמל, כאשר מדובר על רוח או שמש, אין אפשרות להבטיח את קיומם לאורך זמן, והעובדה הזאת מאטה מאוד את המעבר המתבקש לאנרגיה ירוקה.

מיקרו גריד – מהו ולמה הוא משמש?

שימוש במערכות אגירת אנרגיה מתקדמות מאפשרת הקמה של מיקרו גריד, שהיא בעצם מערכת משוכללת אשר מאפשרת שימוש ברשת החשמל תוך שמירה על שלושה עקרונות חשובים – שימוש רציף וללא הפרעות, ייצור של אנרגיה ממקורות ירוקים והפחתת הזיהום, ושמירה על עלויות נמוכות. אז כיצד זה נעשה? מדובר על מערכות אגירה אנרגיה אשר יכולות לאגור את האנרגיה הירוקה שנוצרה למשל בשעות היום על ידי קרני השמש, ולשמור אותם לעת הצורך על גבי סוללות מיוחדות. השימוש באגירת האנרגיה בתוספת גיבוי של רשת החשמל הרגילה מאפשר רצף אספקה מלא של חשמל תוך שמירה גם על העקרונות של הפחתת הזיהום והפחתת העלויות.

האם מערכות מיקרו גריד יכולות להחליף את רשת החשמל הרגילה?

כן. המגמה כיום ברחבי העולם היא מעבר למערכות מיקרו גריד חכמות אשר יאפשרו אספקת חשמל סדירה מבלי להיות תלויים באספקת נפט או גז. חברות רבות ברחבי הארץ והעולם עוסקות בייצור של מערכות מיקרו גריד חכמות אשר מאפשרות ניהול חכם מבוסס בינה מלאכותית של ייצור החשמל. המערכות החכמות יכולות לנהל בזמן אמת ובצורה אוטונומית לחלוטין את אספקת החשמל, למקומות שונים כולל שכונות וערים. מערכות מיקרו גריד כבר משמשות מקומות רבים ברחבי העולם וגם בישראל נעשים מאמצים גדולים לעבור כמה שיותר לשימוש בצורה הזאת, אשר מאפשרת אספקת חשמל רציפה תוך שמירה על עלויות נמוכות והפחתת זיהום האוויר.