אגירת אנרגיה

אגירת אנרגיה

אין ספק כי התלות שלנו כיום ברשת החשמל הפכה להיות קריטית ממש. כמעט עבור כל פעולה בחיים שלנו אנחנו משתמשים ברשת החשמל ונדמה שכבר אי אפשר כלל בלעדיו. אמנם, כאשר מדובר על דברים גדולים יותר כמו מפעלים, עיריות וחברות אשר תלויות ברשת החשמל, מצב של הפסקת חשמל ממושכת חמור יותר ויכול לגרום לנזקים עצומים, ולסיכון של חיי אדם. הפתרון אשר מפותח וכבר מיושם ברחבי העולם הוא אגירת אנרגיה לזמן ארוך אשר מאפשרת להשתמש בה במועד מאוחר יותר. אגירת אנרגיה יכולה לעזור לא רק במקרים של כשל ברשת החשמל, אלא גם עבור שמירה של עודפי ייצור ומניעת בזבוז של אנרגיה.

מהי מערכת לאגירת אנרגיה?

כיום ישנם לא מעט חברות אשר עוסקות בפיתוח וייצור של מערכות אגירת אנרגיה. מדובר במערכות אשר יכולות לייצר אנרגיה באמצעות אנרגיה סולארית המופקת מקרני השמש או בדרכים ירוקות אחרות ולשמור אותם על גבי "סוללות" מיוחדות, המאפשרות להשתמש באנרגיה שנוצרה גם במועד מאוחר יותר. כך למשל במקרה של שיבושים ברשת החשמל הרגילה, אפשר להשתמש במערכת עבור אספקת חשמל סדירה.

למה אגירת אנרגיה כל כך חשובה?

מגמת המעבר המואצת לשימוש באנרגיה ירוקה, והפחתה של שימוש במזהמים שונים, נתקלת בקשיים לא מעטים במהלך הדרך. מערכות של ייצור של אנרגיה ממקורות כמו קרני השמש או הרוח, יכולות לא פעם להיקלע למצבים בהם אין להם אפשרות לייצר חשמל. למשל רצף של ימים מעוננים יכול למנוע ממערכת סולארית לתפקד, ולמנוע את אספקת החשמל. שימוש במערכת חכמה עבור אגירת אנרגיה יכול להביא לפתרון אשר יסייע לקידום מואץ של המעבר לשימוש באנרגיה ירוקה, ויאפשר לקדם את המלחמה בזיהום של כדור הארץ.

מהם מערכות חכמות לאגירת אנרגיה?

המערכות המתקדמות ביותר בתחום אגירת האנרגיה הם מערכות חכמות אשר מבוססות על שימוש בבינה מלאכותית וקבלת החלטות באופן עצמאי בזמן אמת. מערכות כאלה מסוגלות לנהל בצורה חכמה ויעילה את האנרגיה הנצברת כך שאין צורך בפעילות אנושית עבור המערכת. מערכת כאלה יכולות להוות תשתית מעולה עבור מערכות ומכשירים אשר תלויים באספקה סדירה של חשמל כמו עמדות הטענה לרכבים חשמליים וכדומה. המערכת מאפשרת שימוש באנרגיה ירוקה בצורה סדירה וללא הפרעות, כאשר המערכת יודעת לאגור את האנרגיה לזמן רב, ובעת הצורך לפנות אליה או לעבור בצורה אוטומטית לשימוש ברשת החשמל הרגילה. שלושת העקרונות במערכת כזאת, הם צמצום הזיהום, צמצום עלויות הייצור, ושמירה על זמינות רציפה ללא הפסקות.